چطوری یک سخنرانی را به خوبی به پایان برسونیم؟

admin

Admin
عضو کادر مدیریت
Sep 12, 2019
51
24
8
netiko.ir
خب الان قصد دارم راجب این توضیح بدم که چطوری یک سخنرانی رو به خوبی به پایان برسونیم؟ چونکه همه ما میدونیم یکی از مهم ترین چیز هر بخش پایان اونه! اگر شما بهترین فیلم ساخته شده رو ببینید و پایان بدی داشته باشه قطعا ناراضی میشید از فیلم! اگر 10 تا میوه داشته باشید و 9 تای اونارو بخورید و خوشمزه باشه اما دهمی بدجور بد باشه, کل فرایندتون بهم میریزه! سخنرانی هم همین شکلیه و باید درست به پایان برسه.

clapping-header.jpg

خلاصه‌کردن ایده‌ها
بهترین راه برای خلاصه‌کردن ایده‌ها در سخنرانی‌تان این است که پرسش‌های کلیدی زیر را از خود بپرسید:
  1. چه پیام اولیه‌ای می‌خواهم در سخنرانی‌ام منتقل کنم؟
  2. مهم‌ترین نکات سخنرانی‌ام که این پیام را منتقل می‌کنند، کدام‌اند؟
  3. می‌خواهم مخاطبم از سخنرانی‌ام چه چیزی به یاد داشته باشد؟
پیام اولیه را در ذهن خود مرور کنید
مهم است که تمرکز سخنرانی خود را دوباره در نتیجه‌گیری‌تان تکرار کنید. با خلاصه‌کردن پیام اولیه‌ی سخنرانی، دوباره ذهن مخاطبان را به هدف سخنرانی جلب می‌کنید و مجددا به آنها یادآور می‌شوید که چرا باید به آنچه می‌گویید، اهمیت بدهند.

خبردادن از پایان سخنرانی و مدیریت پرسش و پاسخ
خبر دادن از پایان سخنرانی‌تان و جلسه‌ی پرسش و پاسخِ پس از آن، گام‌های مهمی است که مخاطب شما را خشنود و مشتاق نگه می‌دارد.
بخشی از یک نتیجه‌گیری موفق، آسوده‌کردن مخاطب در پایان سخنرانی‌ است. اگر سخنرانی‌تان را ناگهان تمام کنید، ممکن است شنوندگان‌ را با احساسی از دانش ناقص یا شتاب‌زدگی رها کنید. شما باید سخنرانی‌تان را به‌آرامی به پایان برسانید؛ مانند کم‌کردن سرعت یک ماشین؛ نباید ناگهان پا روی ترمز بگذارید.

مدیریت جلسه‌ی پرسش و پاسخ
نخستین و مهم‌ترین راه برای پیشگیری از هرگونه لحظات برآشفتگی در طول جلسه‌ی پرسش‌وپاسخ این است که به‌خوبی بر موضوع‌ سخنرانی‌تان تسلط داشته باشید. هیچ‌چیز بدتر از آن نیست که مخاطب پرسشی حساس بپرسد و ندانید که چطور به آن پاسخ دهید.

درحالی‌که مهم است که بر موضوع‌ سخنرانی‌تان تا حد امکان اشراف داشته باشید، به‌یقین ناممکن است که همه‌چیز را بدانید و حتی اگر همه‌ی تلاش‌تان را برای آماده‌سازی انجام دهید، همواره این احتمال هست که پرسشی از شما بپرسند که نتوانید پاسخ دهید. اگر این اتفاق افتاد، مهم است که دستپاچه نشوید. بهترین راهبرد، داشتن شماری عبارت سیاستمدارانه در جیب‌تان است تا ظاهر را حفظ کنید. بعضی از این عبارات عبارت‌اند از:
  • «این موضوع در پژوهشم مطرح نشد؛ اما می‌توانم در موردش تحقیق کنم و نتیجه را به شما اطلاع دهم.»
  • «این واقعا پرسش خوبی است؛ در واقع، برای خودم هم این پرسش مطرح شده بود.»
این جمله‌ها نمونه هستند؛ شما باید عبارات را به سبک خود و بر اساس موضوع‌تان تغییر دهید.

منبع: چطور

بالا پایین