سرور چیست؟ (همراه با نکاتی خیلی مهم)

YASIN

New member
Sep 17, 2019
2
3
3
در این مطلب قصد دارم راجب این حرف بزنم که سرور چیست؟ چگونه یک سرور خریداری کنیم یا چگونه از سرور های رایگان استفاده کنیم؟ سرور چگونه میکنند؟ این ها برخی از سوالاتی هستند که میخواهیم راجب آن حرف بزنیم.
سرور-چیست.jpg

هر روز افراد زیادی به دنبال ارتباط داشتن با دنیای اطراف خود هستند و این خواسته آن ها توسط شبکه عظیم اینترنت برآورده شده است. بسیاری از این افراد علم کافی برای استفاده از اینترنت را ندارند و عده بسیاری نیز به دنبال پیدا کردن راه و روشی هستند که بتوانند به وسیله اینترنت کسب و کار خود را گسترش دهند. این افراد برای دانستن چم و خم اینترنت نیاز دارند تا به تمامی مباحث مربوط به یک وب سایت مسلط باشند و یا یک آشنایی کوچک با این مباحث داشته باشند. در این مقاله به معرفی سرور ها و اهمیت سرور ها در امر داشتن وب سایت می‌پردازیم.

✅ سرور چیست؟
سرور ها مجموعه ای از سخت افزار کامپیوتری هستند که شامل رم و پردازنده و فضای ذخیره سازی و ... می‌شود که همه ساعته روشن است و همواره در حال سرویس دهی به مشتریان و یا کاربران خود است.
سرور ها نقش اصلی و حیاتی ای را در شبکه ایفا می‌کنند، سرور ها همیشه روشن می‌باشند تا بتوانند به شما خدماتی را ارائه دهند. نگهداری از سرور ها بسیار کاری حیاتی و مهم است و به دلیل اهمیت بالای سرور ها و اطلاعات بارگذاری شده و ذخیره شده در آن، همیشه باید از آن ها بک آپ گرفت.
تفاوت سرور ها بیشتر در ظاهر و همچنین در سخت افزار آن ها خلاصه می‌شود. بیشتر سرور هایی که سخت افزاری قدرتمند دارند مکان بیشتری را نسبت به سرور هایی که سخت افزار ضعیفی دارند اشغال می‌کنند. تمامی سرور ها در اتاقی به نام اتاق سرور نگهداری و محافظت می‌شوند.

✅ سرور ها چگونه کار می‌کنند؟
زمانی که شما در حال کار کردن با مرورگر خود هستید اطلاعاتی را وارد می‌کنید تا بتوانید از خدمات مختلفی که درون اینترنت وجود دارد استفاده کنید. شما به عنوان سرویس دریافت کننده عمل می‌کنید و کامپیوتری که به شما خدمات ارائه می‌دهد، سرویس دهنده و یا سرور نام دارد.
یکی از اصلی ترین فاکتور هایی که باید برای سرور ها که خدمات را ارائه می‌دهند مهم باشد، در دسترس بودن همیشگی آن ها می‌باشد. در سراسر جهان اتاق های بزرگی را تحت عنوان دیتاسنتر یا اتاق سرورها را به سرور ها اختصاص داده اند که با بهترین سیستم های مراقبتی و سرمایشی سرور ها را در آن جا نگهداری و محافظت می‌کنند.

✅ انواع سرور
سرور ها از نظر خدماتی که به کاربران و یا مشتریان خود ارائه می‌کنند به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند:

🔹 سرور اشتراکی:
همانطور که از اسم این نوع سرور پیدا است این سرور، سروری اشتراکی می‌باشد، کنترل کننده یا مدیر سرور تصمیم میگیرد که پهنای باند و فضای ذخیره سازی خود را به کدام یک از مشترکینش اختصاص بدهد.

🔹 سرور اختصاصی:
سرور های اختصاصی بیشتر مربوط به شرکت ها و سازمان های بسیار بزرگ است که روزانه با حجم بسیاری از اطلاعات مواجه می‌شوند و یک سرور ساده در مکانی دیگر پاسخگوی نیاز آن ها نخواهد بود پس آن ها سرور های اختصاصی خود را تهیه و راه اندازی می‌کنند و اطلاعات خود را درون سرور های اختصاصی خود ذخیره می‌کنند.

🔹 سرور اختصاصی مجازی:
این سرور ها مخلوطی از سرور های اشتراکی و اختصاصی است. در اصل این سرور ها همان سرور های اشتراکی می‌باشند اما در مقیاسی بزرگتر! این جور سرور ها برای کسب و کار ها و شرکت های نو پا و همچنین رو به رشد بسیار مناسب است.

سرور ها ممکن است هرجای این کره خاکی قرار گرفته باشند و شما باید بسته به نیاز خود یا سرور های داخل کشور را برای خود انتخاب کنید و یا به سراغ سرور هایی که در خارج از کشور قرار دارند بروید که هر کدام از این سرور ها معایب و مزایا خاصی را دارند. پیشنهاد می‌شود که قبل از انتخاب به خوبی آن ها را بررسی کنید.

✅سروری مناسب انتخاب کنید
همانطور که در پاراگراف های بالا توضیح دادیم انتخاب یک سرور خوب بسیار امری حیاتی و مهم است چرا که شما قرار است تا اطلاعات خود را درون این سرور ها قرار دهید، شما باید سرور ها را از نظر محل نگهداری و سخت افزارشان مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید به راحتی وابسته به نیاز خود یک سرور مناسب را انتخاب کنید.

امیدواریم از این مطلب که با عنوان " سرور چیست؟ " نوشته شد استفاده کرده باشید.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like
Reactions: admin
بالا پایین